Plavky vo wellness – áno alebo nie?

Vo svete zameranom na výkon je hľadanie vhodnej formy relaxu dôležité. Čoraz viac ľudí začína objavovať blahodarné účinky saunovania, masáže alebo pobytu vo vírivke.  Ako postupovať vo wellness si môžete prečítať v článku Ako na saunovanie. V tomto článku sa však venujeme téme, ktorá najviac rezonuje práve v začiatkoch praktizovania životného štýlu wellness.

Wellness je cesta relaxu smerujúca k súladu tela a mysle. Je veľmi dôležité aby sme celú procedúru absolvovali v pohode a naplno si ju užili. U nás ešte nie sú pravidlá saunovania tak zaužívané a niektoré vyvolávajú polemiku. Prinášame Vám nielen odporúčanie ale i vysvetlenie prečo je potrebné vo wellness zariadeniach pravidlá dodržiavať.

5 dôvod prečo plavky nie sú súčasťou kultúry saunovania:

1. Plavky sú zo syntetických materiálov a pri teplote vyššej ako 40 stupňov sa z nich začínajú uvoľňovať látky, ktoré nášmu zdraviu neprospievajú.
Nežiaduce látky sa v saune pod vplyvom teploty a potením šíria taktiež do ovzdušia, čo má negatívne účinky i na ostatných ľudí.

2. V saune sa póry pokožky otvoria, čo prispieva k ešte vyššej absorpcii uvoľnených karcinogénnych látok zo syntetických materiálov.

3. V plavkách sa telo neprehrieva rovnomerne a časti tela zakryté plavkami sa prehrievajú.

4. V prípade ak sa zo sauny vyberiete v prepotených plavkách do ochladzovacieho bazéna alebo do vírivky, uvoľníte do vody nečistoty a škodliviny, ktoré tam zostanú a ohrozíte tak seba i hostí, ktorí prišli po Vás.

5. Mokré plavky v prostredí sauny sú častou príčinou zápalov a iných zdravotných problémov.

Bezplavková zóna je v každom dobrom wellness centre priam nevyhnutnosťou. Dobrým príkladom je kultúra saunovania v okolitých krajinách, kde je pohyb bez plaviek vo wellness úplnou samozrejmosťou. V susednom Rakúsku je v bezplavkovej zóne pobyt v plavkách zakázaný. Ak prekročíte svoju komfortnú zónu, telo sa Vám odmení zdravým relaxom. Pre tých, ktorí sú hanblivejší poslúži plachta . Pri pobyte v saune zakryje telo a tiež zabezpečí dostatočnú hygienu. Pred vstupom do vírivky, či ochladzovacieho bazéna sa dá pohodlne dať dole a minimalizovať tak pocit odhalenia. Ak Vám plachta nestačí môžete si zakúpiť kilt do sauny, alebo klobúk do sauny ktorý máme k dispozícii na našej recepcii.

2 thoughts on “Plavky vo wellness – áno alebo nie?

 • 19/02/2023 at 11:17
  Permalink

  Je to všade bez plavková zóna alebo len v saune?

  Reply
  • 20/02/2023 at 10:38
   Permalink

   Dobrý deň,
   u nás je v celom wellness bezplavková zóna.

   Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.