Ako na saunovanie

Ako na saunovanie Ponteo

O blahodarných účinkoch saunovania na naše zdravie a krásu už vieme. Svaly sa nádherne uvoľnia, telo sa prehreje, prekrví a myseľ sa ukľudní. Tento účinok je skvelý aj pred masážou. Saunovaniu sa naopak vyhnite ak ste chorí, máte pred alebo po náročnom tréningu či problémy s tlakom. Ak ste so saunovaním iba začali, alebo si nie ste istý správnym postupom, tento článok je práve pre Vás. Ako na to, sme zhrnuli do 4 krokov.

4 kroky k správnemu saunovaniu

Saunovanie spočíva v opakovaní prehrievania, ochladenia a oddychu. Celú procedúru (krok 2, 3 a 4)
je dobré opakovať 2 až 3 krát.

1. krok – Príprava

Na saunovanie si vyhraďte dostatok času. Pred vstupom do saunového sveta alebo wellness nechajte svoje telefóny stíšené v taške – idete si predsa oddýchnuť. Ideálne je saunovanie naplánovať tak, aby ste mali dostatok času aj na regeneráciu.

Predtým ako vstúpite do sauny osprchujte sa, a telo utrite do sucha. Budete potrebovať šľapky, uterák, plachtu alebo kilt do sauny. Uterák poslúži ako podložka na sedenie, kilt a plachta Vás navyše aj zahalia. Ak si chcete naplno užiť priaznivé účinky sauny môžete využiť i ostatné pomôcky ako masážnu rukavicu či klobúk do sauny.

Počas saunovania sa z tela vyparí veľké množstvo vody, preto dbajte na dostatočnú hydratáciu. Vhodná je najmä čistá voda, minerálka, ovocné šťavy alebo čaj.

2. krok – Prehrievanie

Teplota v saune závisí od jej druhu a väčšinou sa pohybuje od 60 do120 stupňov Celzia. Ktorá sauna vám najviac vyhovuje zistíte tak, že ich postupne vyskúšate. Nezabúdajte sa medzi saunovaním ochladzovať a relaxovať. Keď však uvidíte rôzne schodíky, mali by ste vedieť, že na najvyššom stupni je najvyššia teplota a naopak. Môžete to využiť pri druhom opakovaní procedúry, aby sa vaše telo na vyššej lavičke zohrialo rýchlejšie
Dĺžka saunovania je individuálna, avšak všetkého veľa škodí. Obvykle sa odporúča na jeden krát pobudnúť v saune zhruba 10 až 15 minút ale riaďte sa hlavne tým, čo vám je príjemné.

Je dôležité, aby vaša pokožka „dýchala“ a telo sa rovnomerne prehrievalo. Zabezpečíte to odhalenou pokožkou a saunovaním v ľahu. Aby ste predišli bolestiam hlavy a vysúšaniu slizníc, je odporúčané dýchať v saune ústami.

Pružnú a hladkú pokožku alebo odstránenie nežiaducej celulitídy dosiahnete jemným masírovaním rukavicou do sauny.

3. krok – Ochladenie

Ochladiť sa môžete studeným vzduchom alebo vodou. Ochladzujeme sa postupne s tým, že hlavu úplne vynecháme.
Ochladenie vzduchom je vhodné pri vysokom tlaku a problémoch so srdcovo-cievnou sústavou. Pri prúde vody postupujeme od dolných končatín cez horné, spodnú časť tela, chrbát až po hruď. Do ochladzovacieho bazéna ponárajte telo postupne a pomaly. Ochladzovanie ukončíte pri nepríjemnom pocite zimy.

4. krok – Oddychovanie

V saune ani v oddychovej miestnosti netelefonujte ani neveďte dlhé rozhovory. Oddych je neoddeliteľnou súčasťou každého cyklu saunovania. Po ochladení/osprchovaní si pohodlne ľahnite do odpočinkovej miestnosti a udržujte sa v teple zabalením do plachty a deky. Relax si užívajte od 10 do 30 minút.

Nič nepokazíte, ak si po saunovaní dáte v reštaurácii Ponteo Mamičkin vývar s mrkvovým julienne, mäsom a domácimi rezancami. 😉

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.