Infrasauna výrazne prospieva zdraviu i kráse

Infrasauny sú bežne dostupné vo wellness zariadeniach a svoje miesto si našli aj v domácnostiach. Napriek tomu zostáva pre niektorých ľudí neobjavená. Ak vám pobyt v saunách s vyššou teplotou neprináša komfort, alebo ich zo zdravotných či iných dôvodov nepoužívate, skúste dať šancu práve infra žiareniu. V tomto článku nájdete odporúčania ako sa správne saunovať v tomto type sauny, aké má účinky a naopak kedy nie je pre Vás vhodná.

Infrasauna je určená pre tých, ktorí ťažko znášajú vysoké teploty klasických sáun a chcú saunu využiť na relaxáciu, proti stresu alebo pre získanie krajšej pleti či regeneráciu tela. Jej fungovanie je založené na princípe emisie infračerveného žiarenia špeciálnymi žiaričmi. Infračervené žiarenie prehreje telo do svalových tkanív. Umožňuje saunovanie kardiakom, astmatikom alergikom a je vhodná i pre deti. Po tomto druhu sauny nepocítite únavu ako po klasickej saune. Napriek tomu sa zvýšená fyzická námaha ihneď po saunovaní neodporúča.
Ak sa vám z pochopiteľných dôvodov nechce v lete navštevovať tradičné sauny, táto alternatíva pre Vás môže byť príjemnejšia.

Základné odporúčania ohľadne saunovania:

1) Do sauny choďte osprchovaný s dôkladne vysušenou pokožkou, bez plaviek s masážnou rukavicou alebo hrubou špongiou a uterákom či plachtou
2) Podľa typu kúry si môžete zvoliť teplotu a dĺžku pobytu
3) Pri saunovaní zvoľte sedaciu polohu, infra ohrievače sú totiž nastavené práve na túto polohu.
4) Pri saunovaní pomáha jemná masáž pokožky pomocou uteráka alebo masážnej rukavice
5) Kúru v infrasaune neopakujete ako v klasickej fínskej saune. Na jedno saunovanie vám stačí jeden dostatočne dlhý pobyt a potom sprcha. Odporúča sa stráviť jednu saunovaciu kúru s dĺžkou trvania okolo 30 minút
6) Po dokončení saunovania počkajte kým sa úplne neprestanete potiť a nechajte telo ochladnúť. Akonáhle budete cítiť potrebný komfort, dajte si vlažnú sprchu pre úplné opláchnutie potu. Nie je odporúčané používať sprchové gély, mydlá a šampóny. Póry na pokožke sú otvorené a takýmto spôsobom by sa mohli opätovne zaniesť
7) Pred saunovaním a po ňom nezabudnite na dodržiavanie pitného režimu
8) Ak sa budete cítiť počas kúry nepríjemne, alebo budete pociťovať bolesť či mdloby okamžite saunovanie ukončite. V prípade zhoršovania stavu kontaktujte personál wellness zariadenia

Viac všeobecných informácií o saunovaní nájdete v našom článku Ako na saunovanie.

Môžete si zvoliť viacero typov kúr podľa vašich momentálnych potrieb
1) „Potná kúra“ v infrasaune –2 až 4 krát týždenne. Potná kúra sa vykonáva pri 50°C v dĺžke 25 -40 minút a potivosť je dvakrát vyššia než v klasickej fínskej saune. Intenzívne potenie nastáva približne po 15 minútach. V prípade ak sauna nie je zapnutá, kľudne sa môžete saunovať od začiatku a spolu so saunou postupne prehrievať aj svoje telo.
2) „Prehrievacia“ kúra poslúži na uvoľnenie svalstva a pohybového aparátu pred rehabilitačným cvičením alebo pred masážou. Teplotu si môžete zvoliť ľubovoľne. Tak isto ju môžete použiť po cvičení. Tu však dbajte na to, aby ste hlavne po intenzívnom cvičení „vychladli“ čiže počkajte kým sa vaše telo ukľudní, aby nedošlo k nebezpečnému prehriatiu organizmu. Nezabudnite na doplnenie tekutín v tomto prípade najlepšie poslúži voda.

Krása pomocou infra žiarenia

Blahodarné účinky na pokožku tváre a tela

Do infrasauny odporúčame vziať so sebou hrubú špongiu alebo uterák a vo chvíli, keď sa začnete potiť, si ňou môžete utierať tvár. Vďaka tomu odstránite odumreté kožné bunky a Vaša pokožka sa tým omladí a bude vyzerať hladšia. Rovnako to isté môžete robiť na ostatných častiach tela, a to aj pomocou uteráka, kefy alebo masážnej rukavice. Pravidelnými kúrami získate pružnú, prekrvenú a žiarivú pokožku. Saunovanie je tiež veľmi účinné pri úprave celulitídy, ekzémoch alebo lupienke.

Podpora chudnutia a spaľovanie kalórií

Vedeli ste, že pri použití infrasauny chudnete? Ak Vám hneď napadlo, že chudnutie súvisí s odvodnením, je to iba čiastočná pravda. V tomto prípade by sme mohli povedať, že infra sauna je nad zlato. Je totiž omnoho účinnejšia v boji s nadváhou než klasická fínska sauna, a to dvoj až trojnásobne.
Za pol hodinku saunovania môžete spáliť až 600 kilokalórií. Všetko záleží na tom, koľko potu sa vám podarí v saune vypotiť. Pot ktorý vylučujete v infrasaune, je zhruba z 15 až 20% tvorený tukovými bunkami, cholesterolom či škodlivinami, ktoré sú v tukoch rozpustné. Preto v infrasaune vylúčime o 10 % viac škodlivín ako v klasickej fínskej saune.

Kedy by ste mali používanie infrasauny zvážiť a kedy sa jej naopak vyvarovať

Pravidelné saunovanie v mnohých prípadoch vplýva na ľudské zdravie pozitívne.
Môže Vám pomôcť so znížením bolestivosti kĺbov, chrbta ako podporná liečba niektorých kožných ochorení ako akné, ekzém, lupienka a podobne. Znižuje svalové napätie. Vaše svaly sa uvoľnia a odstránite aj stuhnutosť kĺbov, a tým aj celých končatín. Celkovo zvyšuje obranyschopnosť organizmu a posilňuje imunitný systém. Blahodarne pôsobí i v prípade problémov s prekrvovaním. Infračervená kabína zvyšuje periférne prekrvenie, čím môže ovplyvňovať i zlepšenie zdravotného stavu.
Ak však máte diagnostikované ochorenie, alebo beriete lieky je potrebné použitie sauny dopredu konzultovať so svojím lekárom.
Zvyšovanie vnútornej teploty vplyvom infračerveného žiarenia môže byť nevhodné pre jedincov s roztrúsenou sklerózou, diabetickou neuropatiou, Parkinsonovou chorobou, lupusom, nádormi centrálneho nervového systému, Addisonovou chorobou alebo inou chorobou súvisiacou s adrenalínovou nedostatočnosťou. Vyvarovať sa saunovania by mali tiež ľudia trpiaci hemofíliou alebo poruchami krvácania, keďže teplo rozširuje cievy. Infračervenú terapiu nemožno odporučiť ani v prípade horúčky alebo citlivosti na svetlo.
Kovové skrutky, kĺbové náhrady a ďalšie implantáty obvykle dlhovlnné infračervené žiarenie odrážajú, takže by nemalo dochádzať k ich zahrievaniu. V prípade silikónových implantátov, ktoré infra žiarenie absorbujú, môže dochádzať k zahrievaniu. Silikón sa taví až pri 200°C a teda by naň infračervené žiarenie nemalo mať vplyv. V prípade takýchto implantátov je nutné sa o procedúre poradiť s lekárom.
Používanie infrasauny nie je bezpečné pri akomkoľvek infekčnom ochorení, pod vplyvom drog a vyvarovať by ste sa jej mali aj v prípade požitia alkoholu.
Vhodné nie je ani pre tehotné ženy.
Veríme, že tento informatívny článok Vám priniesol nový pohľad na možnosti saunovania. Tešíme sa na Vašu návštevu v našom wellness centre.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.