Parná sauna pomáha dýchacím cestám i pokožke

Parná sauna vychádza z tradície tureckých očistných kúpeľov. Jej priaznivé účinky poznali však i Rimania. Podobne ako pri infra saune, je teplota nižšia a preto je vhodná i pre ľudí, ktorým horúca klíma neprospieva. V tomto článku nájdete odporúčania ako sa správne saunovať v tomto type sauny a aké benefity Vám jej pravidelné používanie prinesie.

Tak ako pri iných saunách aj tu pomáha naše zdravie upevňovať teplo. Najväčší rozdiel, ktorý pocítite pri vstupe do parného kúpeľa, bude vďaka vysokej vlhkosti ktorá dosahuje až 100%. Kombinácia tepla a pary má benefity, ktoré nenájdete v infra ani fínskej saune. Aby ste dosiahli čo najlepšie výsledky udržiavajte saunovanie celoročne. Vďaka nižším teplotám a záťaži organizmu je tento typ sauny vhodný aj v lete. Pravidelným saunovaním stimulujete svoju imunitu.

Základné odporúčania ohľadne saunovania:

1. Do parnej sauny choďte osprchovaný, v tejto fáze môžete použiť mydlo. Pokožku po osprchovaní dôkladne osušte. Do parnej sauny vstupujte bez plaviek a plachty iba s uterákom na sedenie. Zoberte si so sebou masážnu rukavicu či žinku.

2. V parnej kabíne zostaňte kým sa nezačnete cítiť dostatočne prehriaty zvyčajne je to 10 až 20 minút.

3. Ak sa začnete potiť môžete si pokožku masírovať kefou či žinkou. Vynikajúce účinky v podobe hladkej a prekrvenej pokožky majú saunové soli.

4. Po ukončení saunovacej procedúry sa ochlaďte. V tomto prípade stačí aj vlažná sprcha. Pri sprchovaní studenou vodou postupujeme od dolných končatín cez paže, bedrá, šiju až po prednú stranu trupu. Hlavu by sme mali vynechať úplne. Pri sprchovaní nepoužite mydlá, sprchové gély alebo šampóny.

5. Nezabudnite na doplnenie tekutín, ktoré ste počas saunovania stratili. Pred, počas a po saunovaní vynechajte alkoholické nápoje.

6. Zabaľte sa do deky a 20-30 minút relaxujte v tapidáriu alebo odpočinkovej miestnosti.

Základné odporúčania ohľadne saunovania:

  • Pomáha odstraňovať odpadové látky z tela
  • Prečisťuje a prekrvuje pokožku
    Pôsobením tepla a vlhka sa póry na pokožke otvárajú a jemnou masážou sa ľahšie odstraňujú odumreté bunky a nečistoty. Ak budete používať soľ, vďaka prostrediu v saune a obsahu minerálov sa jej konzistencia zmení na mierne olejovú. Pokožku tak zároveň jemne hydratujete.  Prekrvením získava tiež lepšiu elasticitu.
  • Pôsobí preventívne proti oslabeniu organizmu
  • Inhalácia pary pomáha pri dýchacích ťažkostiach, je prospešná aj pri chronických ochoreniach
  • Pravidelným používaním stimuluje imunitu

Napriek tomu, že sauna sa odporúča pri dýchacích ťažkostiach, nechoďte do nej keď ste chorí. Jej účinky si môžete dopriať až po odznení choroby v období rekonvalescencie. V prípade ochorení sa vždy poraďte so svojim lekárom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.