Zaujímavosti o bowlingu

zaujímavosti o bowlingu

Čo viete o bowlingu? Hráč v ňom vrhá guľu po dráhe za účelom zhodiť kolky, niektorí možno ešte poznajú pojmy frame, spare, strike. Vedeli ste však, že korene bowlingu siahajú až do čias starovekého Egypta a Rímskej ríše, kedy sa hrala hra podobná tejto? Dnes sa už tento šport hrá po celom svete a patrí k najpopulárnejším voľnočasovým aktivitám. V tomto článku si povieme zaujímavosti o bowlingu, ktorými môžete ohúriť kamarátov pri ďalšej hre.

Zaujímavosti o bowlingu

  1. Najúspešnejším hráčom bowlingu je Walter Ray Williams, Jr. Je držiteľom viacerých rekordov, má najviac titulov na profesionálnom okruhu (47), sedemkrát sa stal hráčom roka PBA (Profesionálna bowlingová asociácia) a v roku 1993 odohral v sezóne neuveriteľných 1300 hier.
  2. Guinnessov svetový rekord v najväčšom počte bowlingových dráh (116) drží Inazawa Grand Bowling Centre v Japonsku.
  3. Začiatkom 20. storočia sa bowlingové gule vyrábali z dreva, neskôr z hrubej gumy. Polyesterové vlákna sa začali používať až koncom 50. rokov toho istého storočia, dnes sa gule vyrábajú z kombinácie živice, polyesteru, polyuretánu, ktorá je ošetrená špeciálnym lakom.
  4. Medzi rokmi 1960 a 1972 bolo v Japonsku sprevádzkovaných viac než 120 000 bowlingových dráh. Toto obdobie sa v krajine nazýva aj bowling boom.
  5. V počiatkoch tejto hry mali ženy zákaz zúčastňovať sa na turnajoch. Povolené to majú od roku 1917, no až v roku 2010 sa prvej žene (Kelly Kulicková) podarilo vyhrať profi-turnaj.
  6. V meste Reno, v americkej Nevade majú celý bowlingový štadión. Nie centrum, ale obrovský štadión.zaujímavosti o bowlingu - ponteo HOD
  7. Bowling hrá dôležitú úlohu vo viacerých filmoch, napríklad v komédiách Big Lebowski či Králi bowlingu. Objavil sa aj v seriáloch Simpsonovci a Ženatý so záväzkami.
  8. V televízii sa bowling prvýkrát objavil až v 50. rokoch 20. storočia.
  9. Do tej istej dekády sa na opätovné postavenie kolkov využívali tzv. pin boys, teda väčšinou mladší chlapci, ktorých náplňou práce bolo zoradiť popadané figúrky. V polovici 20. storočia ich však začali vytláčať stroje, ktoré to zvládnu automaticky.
  10. Bowling sa vo všeobecnosti považuje za zdravú, no nenáročnú pohybovú aktivitu, vhodnú aj pre seniorov. Dvíhajú sa pri ňom závažia a telo sa naťahuje, no pri rozumnom hraní nehrozí úraz.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.