Ako správne držať a vrhnúť bowlingovú guľu

bowlingovú guľu - titulka

Strike! To je to krásne slovíčko, ktoré chce každý hráč bowlingu vidieť na obrazovke po svojom hode. Znamená to, že už prvým hodom vo frame (Jednu bowlingovú hru tvorí desať častí frame -‘Frejm’) zhodil všetky kolky. Znie to však jednoduchšie, než aká je realita. Na to, aby človek dosahoval čo najvyššie skóre musí mať osvedčenú techniku držania a vrhnutie gule. Tú získate iba pravidelným a poctivým trénovaním, no nezaškodí mať za sebou aj trošku teórie. Dnes teda o tom, ako správne držať a vrhnúť bowlingovú guľu.

Postup ako správne držať a hádzať bowlingovú guľu

  1. Nultým krokom je vybrať si spomedzi gulí tú pravú. Zoberte teda jednu do ruky a vystrite ju. Nesmie byť príliš ľahká, no zároveň vás nesmie ťahať dole. Existuje viacero rôznych gulí, pre začiatok volíme tú s tromi dierkami na prsty, do ktorých vsunieme palec, prostredník a prstenník.
  2. Guľu uchopíme pevne, no nie kŕčovito. Prsty (a palec) by sme mali mať až po druhý článok vnútri v dierkach.
  3. Postavíme sa na čiaru odhodu chrbtom ku kolkom. Urobíme 4-5 krokov smerom od nej. Miesto, na ktorom skončíme, bude náš ideálny štartový bod (po získaní návyku si ho presnejšie “vycítite”).
  4. Zo štartovacieho miesta urobíme pravou (resp. u ľavákov ľavou) nohou krok vpred a zároveň pred svoje torzo dávame aj bowlingovú guľu do počiatočného bodu voľného kyvadla, zatiaľ si ešte pomáhame ľavou rukou.
  5. Pri ďalšom kroku spúšťame guľu kyvadlovým pohybom popri tele, druhú ruku zároveň upažíme, nech získame rovnováhu.ako držať bowlingovú guľu
  6. Tretí krok zároveň symbolizuje pozíciu gule čo najviac vzadu, v bode najväčšej potenciálnej energie.
  7. Štvrtý krok ide do sklzu, guľa sa kyvadlovým pohybom vracia späť, dlaň máme natočenú ku kolkom.
  8. Akonáhle je guľa v najnižšom bode kyvadla, teda v momente, keď má najväčšiu kinetickú energiu, ju plynulo a voľne púšťame, zároveň pravú (resp. ľavú) nohu dávame za pokrčenú ľavú (pravú). Pri hode sa nesnažte dávať doň čo najväčšiu silu, pracujte s princípom fyziky – kyvadla, práve takto môžete dosiahnuť najväčší úspech.
  9. Spočiatku sa vám to môže zdať zložité, no postupným hraním si tieto návyky osvojíte. Neoplatí sa vždy mieriť priamo na kolky, s pohľadom upretým na koniec dráhy. Orientujte sa aj podľa šípok za čiarou odhodu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.