Petanque

ihrisko petanque Ponteo

Petanque

Príďte si posedieť na terasu našej reštaurácie a spríjemniť si deň zaujímavou hrou PETANQUE. Princíp tejto obľúbenej hry Francúzov je veľmi jednoduchý, ale dokonalé zvládnutie techniky a najmä taktiky vyžaduje pravidelný tréning. Naše ihrisko je vám plne k dispozícii.

 

Rezervácia

 


Cena prenájmu ihriska
5,00 EUR aj so sadou 2x 6 gúľ


Pravidlá hry Petanque

Petanque sa hrá s oceľovými guľami a drevenou guľôčkou nazývanou košonet alebo prasiatko. Gule sa vyhadzujú z kruhu s priemerom asi 50 cm, kruh musí byť vzdialený minimálne 1 meter od všetkých prekážok alebo hraníc ihriska. Pri odhode musia obe nohy spočívať na zemi a v kruhu až do doby, pokiaľ hodená guľa dopadne na ihrisko. Žiadna iná časť tela sa nesmie dotýkať zeme vo vnútri kruhu.


Proti sebe môžu hrať dve družstvá po troch hráčoch – tzv. triplettes (každý hráč má dve gule), dve družstvá po dvoch hráčoch – tzv. doublettes (každý hráč má tri gule), alebo hráč proti hráčovi – tzv. tete a tete (každý hráč má tri gule).


Družstvo musí započítať hru do 5 minút od vyhlásenia zápasu, pričom výmena hráčov počas hry nie je možná. Cieľom hry je umiestniť viac vlastných gúľ bližšie ku prasiatku ako súper. Na začiatku hry vyžrebujú hráči družstvo, ktoré začne a začínajúci hráč vyhodí z kruhu prasiatko. Vzdialenosť prasiatka od miesta odhodu musí byť 6 až 10 metrov a nesmie dopadnúť bližšie ako meter od všetkých prekážok a hraníc vymedzujúcich ihrisko. Prasiatko musí byť z miesta odhodu viditeľné. Prvú guľu hádže družstvo, ktoré hádzalo prasiatko. V hre potom pokračuje jeden z členov súperovho družstva a snaží sa zahrať svoju guľu lepšie (bližšie k prasiatku) ako protivník.


Jedným zo spôsobov ako dostať svoju guľu bližšie k prasiatku je približovanie. Druhým možným spôsobom je vyrazenie – zasiahnutie súperovej gule a jej odstrelenie ďalej od prasiatka. Pokiaľ sa hráč dostane svojou guľou bližšie k prasiatku, nastupuje opäť jeho súper. V prípade nejasností, ktorá guľa je bližšie, dochádza k premeraniu vzdialeností gulí od prasiatka. Pokiaľ sa hráč nedostane svojou guľou bližšie k prasiatku ako súper, musí jeho družstvo pokračovať v hre, pokým sa mu to podarí. Takto sa obe družstvá striedajú v hre až do konca. Na konci každej hry sa spočítajú body.


Družstvo získava toľko bodov, koľko gúľ je na konci hry bližšie k prasiatku, než najbližšia guľa súpera. Družstvo, ktoré ako prvé dosiahne celkom 13 bodov (v prípade skrátenej hry 11, resp. vo finále 15 bodov), víťazí v celom zápase. Novú hru začína vhodením prasiatka družstvo, ktoré vyhralo predchádzajúcu hru. Nový kruh odhodu sa vyznačuje na mieste polohy prasiatka z minulej hry.

 


Tipy na darček

  • Darček plný zážitkov

  • • Darček pre ženu - Fit day pre dámy
  • • Darček pre muža - permanentky do fitness či na squash v našom šport centre
  • • Darček pre priateľku - oddych vo wellness, relax z masáže , permanentky na masáž
  • • Darček pre mamu - relax z masáže , permanentky na masáž
  • • Darček pre rodičov - gurmánsky zážitok v našej skvelej reštaurácii.